
Mi is az a fúrt kút?
- A fúrt kút egy speciális fúró berendezéssel a földbe mélyített bélelt furat, amelynek a mélysége az átmérőjéhez képest nagy.
- Fúrt kutat lemélyíthetünk mindössze pár méterre, vagy akár 120 méter mélységbe is, függően a felhasználás céljától.
- A fúrt kút gyűjthet felsőbb talajrétegekben talajvizet, mélyebb rétegekben ivóvíz tisztaságú rétegvizet.
- Nagy előnye, hogy folyamatos vízadásra képes, akár napi több 100 köbméteres mennyiségben is.
- A kútfej zárt, ezért külső szennyeződések nem juthatnak be, a vizet pedig kizárólag szivattyúval lehet a felszínre hozni.
Kérdések, melyekre jó, ha tudod a választ:
- Mekkora a kút átmérője?
- Mérjük meg a kútcső átmérőjét.
Pl.: 40 mm 40-es kút, 32 mm 32-es kút. - Hol van a nyugalmi vízszint?
- Ez a jelenlegi vízszint a talajszinttől mérve.
- Hogyan tudod megmérni?
- Kell hozzá egy hosszú zsinór és egy 13-as anyacsavar. Rákötjük a zsinórra a csavart, és leengedjük a kútba; majd figyeljük azt, hogy mikor csobban. Kihúzzuk a kútból és megmérjük a zsinór hosszát (pl.: 3 m).
- Hol van az üzemi vízszint?
- Ez a kérdés azért fontos, mert a felszínről szívó szivattyúk csak 8-9 m mélységről tudnak szívni. Az ideális üzemi vízszint maximum 5 méter.Ha 8-9 m közelében van az üzemi szint akkor a szivattyú teljesítménye drasztikusan csökken (csökken a kivehető víz mennyisége és az elérhető nyomás). Ebben az esetben már nem alkalmas öntözésre a kút, csak ciszterna töltésre van esetleg árasztásra.Ha az üzemi vízszint 8-9 m alá csökken akkor mindenképpen csőkút szivattyút kell alkalmazni, az alkalmazás feltétele min: 110 – 125 mm-es csőkút átmérő, mert a főként használatos csőszivattyú átmérője 4″ (94 mm).
Gyártanak már 3″ ill. 2″ -os szivattyúkat melyek teljesítménye igen csekély 5 – 10 l/perc (felhasználásuk főleg ciszterna töltés). Ebben az esetben ha megfelelő az üzemi vízszint akkor felszíni szivattyúkkal nagyobb teljesítményt tudunk elérni. - Hol található a szűrőzött réteg?
- A csőkút szivattyúk elhelyezésénél a kútba ez egy fontos információ, hiszen itt lesz a kút vízadó rétege. Fontos, hogy nehogy erős szivattyút válasszunk mert megránthatjuk a kutat így a szűrözött réteg beszakadhat.
A végleges szűrő beépítése után a kutat kitisztítják, kiöblítik és ha szükséges szűrőmosatást végeznek. A kúttisztítást különböző szerszámokkal, rendszerint iszapolóval végzik. A furatöblítéskor a fúrórudazaton keresztül tiszta vizet nyomnak le a kúttalpra, amivel a kútban lévő víz bizonyos mértékig kicserélődik. A szűrőmosatásnál nagy nyomású vizet nyomnak a kútból kifelé a szűrőn át. Ennek következtében a szűrőre és a szűrő közvetlen környezetére lerakódott – a kőzetrétegekből és (rotari fúrás esetén) az öblítőiszap használatából eredő – iszapot, agyagot lesodorják és a kút vízhozama így megnő. - Van-e akna a szivattyúnak?
- Fontos, hogy a szivattyút megóvjuk az esőtől, széltől.
- Mi is az a vízhozamgörbe?
- A vízhozamgörbe nem csak arra jó, hogy ábrázolja a vízhozamadatokat, hanem megmutatja, hogy melyik mennyiségnél és milyen leszívott üzemi vízszintnél a leggazdaságosabb a kút termeltetése, illetve üzemeltetése. A kút teljesítőképességét a vízhozamgörbe meredeksége jellemzi. Minél nagyobb a görbe meredeksége, annál kisebb a kút teljesítménye.
- Mennyi vizet szeretnél kiszedni és milyen nyomáson?
- A legtöbb vásárló elrohan egy nagy áruházba, és ott megveszi az első neki tetsző szivattyút bárminemű szakértelem nélkül!
- Mielőtt vásárolnánk döntsük el mire szeretnénk használni a szivattyút:
– árasztásra
– locsolótömlővel, slagozni
– locsoló tömlő + kalapácsos szórófej vagy négyszög öntöző
– öntözőrendszer ellátása
Ezen területek mind más kategóriába tartozó szivattyút igényelnek, bár van átfedés köztük.- Nézzünk egy példát:
- 3 bar nyomáson kellene 20 liter vizet kinyerni percenként.
- Ebben az esetben egy ilyen teljesítményű szivattyút kell keresni! Ne tévesszen meg senkit az az információ, hogy ez a szivattyú 80 literes!
Ugyanis nem mindegy, hogy milyen nyomáson tudja ezt a vízmennyiséget biztosítani számunkra a szivattyú: 3 bar nyomáson vagy teljes kiömléssel minimális nyomással. - Javaslat: mielőtt egy lépést is tenne kérje szakember segítséget; időt, pénzt spórol vele és leginkább kevésbé lesz ideges.
Ha a legtöbb kérdésre tudod a választ, akkor kattints tovább a szivattyúkhoz!
A kút szíve a szivattyú
Egy jól kialakított és működőképes kúthoz megbízható szivattyút kell vásárolni, ami nem olcsó mulatság. Membránszivattyút semmi esetre sem tegyünk fúrt kútba, mert a gép keltette rezgések tönkretehetik kutunkat. Szivattyút mindig az elkészült kút paramétereihez érdemes választani, amit próbaszivattyúzással és kútdiagnosztikai mérésekkel határozhatunk meg.
Ha az üzemi vízszint magassága
- 7 m-nél magasabban van a kútban, akkor lehet alkalmazni önfelszívó (száraz beépítésű) szivattyút,
- amennyiben pedig mélyebben van 7 m-nél, akkor csak csőbúvár szivattyút lehet alkalmazni.
A fúrt kutak többségében centrifugális elven működő, többlépcsős csőbúvár szivattyúk alkalmazása javasolt.
Fontos a méretezés,
- hiszen alul méretezett szivattyúval nem használható jól a rendszer,
- a túlméretezett szivattyú pedig túl sok áramot fogyaszt.
Az általunk telepített szivattyú hosszú élettartamot biztosít a kút részére.
Kérdésed van a szivattyúval kapcsolatban?Elakadtál a választás során?Hívd Istvánt, |
![]() |
![]() +36-30/303-5122 Több éves szakértelme |